"Katı Atık Projesi İmzalandı"

11 Aralık, 11:58

Üniversitemizin yürütücülüğünü üstlendiği, İZAYDAŞ A.Ş.’nin müşteri kuruluş olduğu ve TÜBİTAK tarafından desteklenen “Kentsel Katı Atıkların Termal İşleme Yöntemi İle Bertarafı ve Enerji Üretimi İçin Bir Tesis Geliştirilmesi” konulu proje anlaşması için imza töreni gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Ercan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Erzincanlı, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, KOSGEB Düzce İl Müdürü Asım Türkmen, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Danışmaz, MÜSİAD Başkanı İsmail Çakmak, MARKA Düzce Ofis Uzmanı Ercan Etki, mühendislik fakültesi öğretim üyeleri ve öğretim elemanları katıldı.

İlk olarak konuşan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Erzincanlı yeni bir fakülte olduklarını ve henüz mezun öğrencilerinin bulunmamasına rağmen böyle bir projeye imza atmalarının kendileri için bir ilk olduğunu söyledi. Erzincanlı, bundan sonra böyle projelerin devam edeceğini, sanayicileri sık sık Üniversitemize davet edeceklerini belirtti.

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç sözlerine Düzce Üniversitesi’nin kısa zamanda bu kadar yol kat etmesinin gurur verici olduğunu söyleyerek ve üniversitenin daha güzel ve hızlı bir şekilde devam etmesi temennisinde bulunarak başladı.

Saraç, şirketin yaptığı faaliyetlerden bahsederek üniversiteler ile yaptıkları işbirliklerinden kısaca bilgiler verdi. Saraç, Kocaeliye katı atıkların bertarafı konusunda çok büyük hizmetler verdiklerini söyleyerek, “Kocaeli genelinde günde 1600 ton özel atık çöp çıkıyor. Bunları düzenli depolama alanlarımızda depoluyoruz. Bunun dışında İzmit Körfezine gelen gemilerin atıklarını da biz alıyoruz ve bertaraf ediyoruz. Burada yılda 12000 gemilik bir trafik söz konusu Kocaeli’ndeki sağlık kuruluşlarındaki tıbbi atıkları da biz topluyor ve bertaraf ediyoruz. Asıl önemli olan ise sanayiden kaynaklanan atıkları topluyoruz ve yakma tesisimizde bertaraf ediyoruz. Bu tesis maalesef Türkiye’de tek olan bir tesis” dedi. Saraç böyle bir projeyi Düzce Üniversitesi ile yaptıklarından dolayı mutlu olduklarını ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Son olarak konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ise Üniversitemiz için önemli, gurur verici, bir gün olduğunu söyleyerek bembeyaz bir kar yağışının altında üniversitemiz İlimiz ve ülkemiz adına bembeyaz bir sayfa açmanın mutluğunu yaşadığını belirtti.

İmzalanan bu projenin ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesi, hayırlı projelere vesile olması temennisinde bulundu.

Şerifoğlu, İZAYDAŞ gibi köklü bir kurumla işbirliği içerisinde olduklarından dolayı mutlu olduklarını belirterek “Bir işbirliği zincirinin belki de ilk halkasını başlatıyoruz. Biz çok genç bir üniversiteyiz buna rağmen felsefe olarak bilimi, akademik deneyimi, bilgi üretimini içinde bulunduğumuz bölgenin, ülkemizin ve insanlığın sürdürülebilir kalkınması için kullanmayı ana çalışma felsefesi olarak belirlemiş bir üniversiteyiz. Bugün imzalayacağımız bu projeye de bu bağlamda ayrı bir önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Gelişmiş ülkeler kategorisine girmek için çok farklı kriterlerin olduğunu söyleyen Şerifoğlu, “Çöpünüzü ne yaptığınız yani çöpünüzü nasıl yok ettiğiniz önemli bir medeniyet göstergesidir. Bu anlamda katı atıkların İZAYDAŞ ile aramızdaki bu proje vesilesi ile yeni bir işleme sürecine konu edileceği projenin hem Üniversitemiz için hem de ilimiz için çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Emek veren herkesi tebrik ediyor, projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Proje yürütücüsü olan Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ethem Toklu proje sunumunu gerçekleştirdi. Proje bütçesinin TÜBİTAK tarafından karşılanamayan bir kısmının İZAYDAŞ tarafından karşılanacak olmasından duydukları memnuniyeti ifade etti. Proje sunumun ardından imzalar atılarak proje anlaşması resmiyet kazandı.