6. Ulusal Usimp Kongresine Üniversitemiz Ev sahipliği Yaptı.

2 Temmuz, 14:56

6. Ulusal Usimp Kongresine Üniversitemiz Evsahipliği Yaptı

Üniversitemiz ve Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi Platformu (ÜSİMP) tarafından üniversite sanayi işbirliğinin Toplumsal Yararı ana temalı 6. Ulusal ÜSİMP Kongresi gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Konferans Salonunda gerçekleştirilen Kongreye Düzce Vali Yardımcı İlhan Turgut, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Vahap Demirel, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Doğu Marmara Kalınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Türkiye’nin çeşitli üniversite rektörleri, akademisyenler, öğrenciler ve misafirler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını ÜSİMP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamit Serbest yaptı. Konuşmasında ÜSİMP hakkında bilgiler veren Serbest, “Bunları koruyabilmek amacıyla yaygınlaştırabilmek amacı ile bir araya geldik, şimdiki toplam üye sayımız 41 üye profilimizde ise çok farklı sektörleri görebilirsiniz. O nedenle biz üyelik yapımızı, destekleyici üye ve ara yüz üye olarak sınıflandırdık” dedi.

ÜSİMP misyonu hakkında da bilgiler veren Serbest, “Türkiye’nin temel yarası olan cari açığı önleyebilmek için  bunu da katma değeri yüksek ürünler üretmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Yani USİMP  teknoloji ithal eden bir yapıdan, teknoloji ihraç eden bir yapıya dönüşüm sağlanmasında fayda sağlamayı ve bu süreçlere katkı verebilmeyi amaçlamıştır. Bunun için öneri oluşturacak farkındalık yaratacak etkinlikler düzenlemek istiyoruz. Bilim ve teknoloji ortamının içinde olmak istiyoruz. Bizim  artık sorunlarımızı ve ihtiyaçlarımızı bilmemizin getirdiği bir avantajımız var. Çünkü hem üniversite hem de sanayi ile iç içeyiz ”dedi.

  ÜSİMP Yürütme Kurulu Başkanı Serbest konuşmasının sonunda, “Kongrenin düzenlenmesine ev sahipliği yapan başta Düzce Üniversitesine, Mühendislik Fakültesine DÜSİMER yöneticilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından Düzce Üniversitesi Sanayi İş Dünyası İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi DÜSİMER Müdürü Yrd.Doç. Dr. Ethem Toklu konuşma yaptı Toklu üniversite ve Sanayi işbirliğini konuşuyor olmak bu noktada geri kaldığımızın bir göstergesidir. Normalde gelişmiş ülkelerde üniversiteler hayatın içindedir, hayat üniversitelerde prova edilir oradan da sanayiye aktarılır. Biz tabi bunu konuşmazsak geri kalmaya devam edeceğiz.  Bizim üniversite sanayi işbirliğini çok hızlı bir şekilde sağlamamız gerekiyor” dedi.

Son olarak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu üniversitemizi tanıtan bir sunum gerçekleştirerek, “Üniversitemiz kısa zamanda büyük hızlı bir gelişme gösteren genç dinamik bir üniversite, fiziki alanlarımızla 4-5 kat gelişim gösterdik. 3 fakülte ile yola çıktık bugün ise 10 fakülte ve 35'i aşkın birimle yola devam ediyoruz”  dedi.

En önemli kaynağımız insan kaynağı diyen Şerifoğlu, “yaklaşık yedi yıllık bir süreçte öğrenci sayımızı 3 katı kadar arttı.

Kuruluş felsefesinin farklı olduğunu belirten Şerifoğlu, "Eğitim, araştırmak ve topluma hizmet bizim ana görevlerimizden birisi. Hepimiz bunu yapmak zorundayız. Bizim üniversitemiz akademik deneyimi, bilgi birikimini, bilimsel bilgiyi, içinde bulunduğumuz yörenin sürdürülebilir ve toplumsal kalkınmasına katkı veren proje işbirlikleri yürütmek üzere kullanmayı kendine öncelikle hedef belirlemiştir.  Bilgi üretirken, ilim üretirken, bunu hayata uygularken içinde bulunduğumuz yörenin sorunlarını çözen, yerel kaynakları değere dönüştüren, üretimini daha fazla katma değer üretir hale getiren, proje işbirlikleri yapmak bizim ana hedefimiz. Bunun en güzel örnekleri botanik alanında yaptığımız araştırmalarda Düzce’nin endemik bitki veri tabanlarını oluşturarak gösteriyoruz. Herbaryumu kurduk. Düzce markası haline getirmek istediğimiz yerel kaynağımız Yığılca Arısı ile ilgili kadınlara eğitimler vererek onları girişimciye dönüştürdük. Geçleri bu değerli kaynağa karşı bilinçlendirerek,  bu değeri koruyarak kullanmaları konusunda teşvik eden çalışmalar yaptık ve bütün bu çalışmalar sayesinde 2011 yılında Avrupa Girişimcilik Ödülü’nü 30 ülkeden 399 proje arasından 1. seçilerek kazandık” dedi.

 Şerifoğlu konuşmasında yayın ortalamasında Türkiye’de 7. olduklarını fikri olan herkesi desteklediklerini, öğrenciler arasında girişimciler olduğunu belirtti.

Dr. Fikret Yücel ÜSİMP tarafında verilen onur ödülüne layık görüldü. Arından Ege Üniversitesi EBİLTEM Müdürü Prof. Dr. Fazilet Vardar Suskan başkanlığında İngiltere’den Universty College London Business Yönetim Direktörü Cengiz Tarhan  İngiltere’deki iş dünyası ile Üniversiteler arasındaki ilişkileri anlattı.

Kongrenin 1. oturumu Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Mandal modaretörlüğündeTürk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Aslan, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan “Teknoloji Transferi süreçlerinden Ulusal ve Uluslararası Beklentiler” konulu oturumda sunumlarını gerçekleştirdiler.

KOSGEB’in girişimcilik Programına katılarak KOSGEB Düzce İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimi sonucu başarılı olan kursiyerlere sertifikaları Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Çakar ve KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan tarafından verildi.

 Devam eden oturumlarda Bilginin ticarileştirilmesi yönündeki çabaların eğitim kalitesini tehdit edecek boyutlara gelmemesi, vakıf üniversitelerinde görevli öğretim üyelerinin terfilerinin  sanayide proje almalarına bağlı olduğuna ve bu öğretim üyelerinin sanayiden proje almaya mecbur oldukları konusuna değinildi. Bu motivasyonun devlet üniversitelerinde zor olduğu konusu tartışıldı.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut “ Girişimcilik Fabrikası İstanbul dışında ilk kez Düzce Üniversitesinde açılacağını” açıkladı.

Kongre 2.gününde de gerçekleştirilen paralel oturumlarla devam ederek değerlendirme ve kapanış bölümü ile 6. Ulusal USİMP Kongresi sona erdi.

Bildiriler için: http://www.usimpkongre2013.duzce.edu.tr/