Fikri Mülkiyet Hakları (IPR) İhlali: Gerçekler ve Rakamlar

04 Eki

  • Sanayi ve İş Dünyası İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi
  • Tüm Duyurular

IPR İhlali: Gerçekler Ve Rakamlar

Her yıl, Avrupa Komisyonu, ticari markalar, telif hakları ve patentler gibi fikri mülkiyet haklarını (IPR) ihlal ettiğinden şüphelenilen eşyaların gümrük gözetimini açıklayan bir rapor yayınlar.

Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin fikri mülkiyet haklarının gümrük idaresi ile ilgili 608/2013 sayılı Tüzüğünün 31. Maddesi uyarınca AB Üye Devletleri tarafından iletilen veriler temelinde derlenen bu istatistikler, yararlı bilgiler sağlamaktadır. AB pazarını etkileyen IPR ihlallerinin analizini ve uygun karşı önlemlerin geliştirilmesini destekler.

Fikri mülkiyet haklarının AB gümrük uygulamalarına ilişkin raporlar bu sayfadan incelebilir ve indirilebilir.

Bu istatistiklere sadece 608/2013 sayılı Tüzük (AB) 'de belirtilen prosedürler kapsamında yapılan gözaltıların dahil edildiğini lütfen unutmayın.

  • 2017

Avrupa Komisyonu tarafından 27 Eylül 2018'de yayınlanan istatistiklere göre, fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğinden şüphelenilen 31 milyondan fazla makaleyi tespit edilmiştir. 2017 yılında Gümrük tarafından neredeyse 60.000 gözaltına alma durumu kaydedilmiştir.

Gözaltına alınan makaleler söz konusu olduğunda, eşdeğer gerçek ürünlerin değerinin 580 milyon eurodan fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Gıda maddeleri, gözaltına alınan maddelerin (% 24) listesinin başında yer almakta, bunu sırasıyla oyuncak (% 11), sigara (% 9), diğer ürünler (% 9) ve giyim (% 7) takip etmektedir. Günlük kullanım için ürünler (yani vücut bakım ürünleri, ilaçlar, oyuncaklar, elektrikli ev eşyaları), gözaltına alınan maddelerin toplam sayısının% 43,3'ünü oluşturuyordu.

Çin, fikri mülkiyet haklarını ihlal eden malların AB'ye gönderildiği ana kaynak ülke olmaya devam etti ancak bazı ürün sektörleri için diğer ülkeler alkollü içecekler için Moldova Cumhuriyeti, diğer içecekler için Amerika Birleşik Devletleri, giyim için Türkiye, Cep telefonları ve aksesuarlar için Hong Kong, Çin; CD / DVD; mürekkep kartuşları ve tonerler ve etiketler, etiketler ve çıkartmalar ve ilaçları için de Hindistan.